ur. 28 sierpnia 1922 r.
zm. 8 lipca 2011 r.
Kazimierz Łodziński ps. "Markiz", "Kapsiut" (ur. 28 sierpnia 1922, zm. 8 lipca 2011) - profesor zwyczajny, doktor habilitowany nauk medycznych, chirurg, sierżant podchorąży Armii Krajowej, żołnierz batalionu Zośka.
Syn Antoniego Łodzińskiego, sanitariusza w wojnie polsko-bolszewickiej, farmaceuty, który zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Od 1934 roku należał do 80. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. H. Kołłątaja przy ul. Śniadeckich.
We wrześniu 1939 r. był w 36. pułku piechoty, później w Samodzielnej Grupie Operacyjnej "Polesie" pod dowództwem gen. Kleeberga. Ranny pod Kockiem przedostał się do Warszawy. Wszedł do organizacji Małego Sabotażu "Wawer". Studiował medycynę w Szkole Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego dr. Jana Zaorskiego.
Należał do Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Brał udział w akcjach:
Był w 1. drużynie Jerzego Gawina w III plutonie "Felek" 2. kompanii "Rudy" batalionu Zośka. Nie brał udziału w powstaniu warszawskim. Nie dotarł na koncentrację przed Godziną "W" z powodu rany, którą odniósł na bazie leśnej.
Po wojnie ceniony chirurg. Był ordynatorem Kliniki Chirurgii Dziecięcej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Przewodniczący Komitetu Opieki nad Mogiłami "Zośkowców".
Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Jubileuszowym Medalem im. Tytusa Chałubińskiego z rąk rektora Akademii Medycznej w Warszawie (za osiągnięcia w dziedzinie chirurgii).
Używamy informacji zapisanych za pomocą plików Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.